Mit rendelj

Mit rendelj

Teszten a Vernee X - Az a bizonyos X factor

2018. március 15. - anjoko

nevtelen_1.png

Sok kínai gyártó tanul a nagy konkurensektől, ellesi az újításaikat és egy lényegesen olcsóbb készülékként dobják piacra azt. A Vernee X-nél sincs ez máshogy, esetünkben az Apple által kitalált Face ID-t építették bele a telefonba. Az internetes fórumokon sokszor szidják a Vernee-t szoftveres hibái miatt. Tesztemben kiderítem, van-e valóságalapja a szóbeszédeknek, és leírom nektek, én mit tapasztaltam. A Gearbesten most 74.000 forintért tudjátok megvásárolni a Vernee X-et, az ára miatt pedig mindenképp válasszátok az EU Express szállítási módot, mely esetben garantáltan nem kell számolnotok extra költségekkel.

 

Csomagolás, első benyomások

A letisztult, fehér doboz már elsőre minőségi látszatot keltett, az ezüstös Vernee felirat és a kék sávban található X betű tovább erősítette a modern stílust. A kartontető levétele után selyempapírba csomagolt készülék fogadott, alatta 3 részre osztva találtam meg a kiegészítőket: a kijelzővédő fóliát, a Type-C 3,5-ös jack átalakítót, a gyorstöltőt, az USB kábelt, valamint egy műanyag tokot.

1920_02_06_1.jpgA telefon a mára már unalmas lekerekített fém házzal operál.  A szinte káva nélküli kijelzőt a hátlaphoz hasonlóan hajlított "3D" kialakítású üveg fedi. Az alumínium gombok szépen ülnek a helyükön lötyögés és holtjáték nélkül. A készülékben sajnos sem NFC, sem vezeték nélküli töltés nem található.

 

1920_03_02_1.jpg

A telefon fogása kicsit furának tűnt, mert a kerekített szélek szépen az ember kezébe simulnak, ugyanakkor a hátlapnál nem éreztem a fémes tapintást, inkább műanyagnak tűnt. A Vernee az újításokat követve elöl-hátul két kamerát épített be a telefonba, melyek közül a hátsó két szenzor 16 és 5, az előlapi kettő pedig 13 és 5 Megapixeles felbontással készít képeket. Az ujjlenyomatolvasó a káva nélküli kialakítás miatt a hátsó fertályon kapott helyet.

 

Tesztelés

A Vernee X hardveresen nem gyenge, a 8 magos Helio P23, a 6 GB RAM és a 128 GB háttértár papíron igen meggyőzőnek tűnik. A 6 inch-es kijelző is átlagon felüli, úgynevezett FHD+ felbontással rendelkezik, ami számokkal kifejezve 2160x1080 pixelt jelent. Az Android 7.1 alatt futó VOS 1.0 szépen teszi a dolgát hiba és akadás nélkül. A 6.200 mAh-s akkumulátor kifejezetten nagynak számít, nevetve végigdolgozik egy teljes napot, és ha lemerülne, a gyorstöltőnknek hála 3 óra után újra üzemkész lesz.

1920_01_02-1.jpg

Mindennapos használat közben nagyon jól teljesített a termék, a menü nem akadozott és könnyedén tudtam több programot is használni egyszerre. A játékokról általánosságban ugyanez mondható el, habár a AAA-s címeknél volt néha egy kis FPS drop. Antutuban 50468 pontot ért el a Vernee X, ami teljesen átlagos eredmény, ezek azonban szintetikus tesztek, és nem valós felhasználási tükröznek. Szerencsére a gyártó az európai vásárlókra is gondolt, így a telefon támogatja a B20-as frekvenciát is.

1920_02_05.jpg

Az MTK processzorok gyakori hibája a gyenge GPS, a Vernee X-ben azonban egy jó minőségű chip található. A tesztprogram alapján 20 műholdra is tudott csatlakozni és 2 méteres hibahatárral működött. A tájékozódást GLONASS is segíti a pontos helymeghatározás érdekében. Belefért a telefonba még egy mágneses szenzor is, ami az iránytű használatát teszi lehetővé.

gps-1.png

A leírásban külön kiemelik az úgynevezett "Face ID" technológiát, ami egy új biometrikus védelmi lehetőséget jelent a telefonunknak. Ez elég erőteljesen az Iphone-ra hajaz, hiszen még a neve is ugyanaz. A kivitelezés sajnos nem igazán sikerült a Vernee-nek, az esetek többségében nem ismert fel a telefon - pedig nem volt rajtam szemüveg, vagy egyéb, a külalakomat befolyásoló tárgy -, de ha mégis, akkor nagyon sok ideig tartott neki. Én személy szerint inkább maradok a már jól bevált ujjlenyomatolvasónál, mely gyorsabban és pontosabban képes az azonosításra, és nem lehet átverni egy kinyomtatott fotóval sem.

1920_03_01.jpg

Kamerából négy is van a Vernee X-ben, de ebből 2 nem igazán használható - ez sajnos továbbra is a kínai telefonok Achilles-sarka. A hátsó 16 Mp-es modul kielégíti az általános felhasználók igényeit. Egy DSLR fényképezőgépet ugyan nem helyettesít, de hát nem is arra való. A második szenzornak egyik oldalon se láttam hasznát, elvileg a portré módhoz való távolságmérés lenne a feladata, de nem igazán észrevehető amit csinál

1920_02_04.jpg

Kiemelkedő tulajdonsága a telefonnak az alján elhelyezett sztereó hangszóró páros. Meglepően tiszta a hangzás mind a magas, mind a mély tartományokban, utóbbi nem kifejezetten erős, de élvezhető. Ezekből egyenesen következik, hogy a hívások minősége is megfelelő volt, még kihangosításnál se torzított. A Bluetooth 4.0 miatt a 3.5 jack csatlakozó sem hiányzott annyira, hiszen veszteség nélkül és 10 méteres távolságból is jól tudtam használni a fülesemet.

 

Összefoglalás

A Vernee X a felső és a középkategória között lebeg félúton. A mérleg pozitív nyelvén ott az jó teljesítményű, de kis fogyasztású SoC, a 6 GB RAM, a hatalmas, 128 GB-os tárhely, a kiemelkedő, 6.200 mAh kapacitású aksi, a tisztán szóló hangszórók és a jó GPS, a negatívumai közé pedig csak a másodlagos kamerák feleslegességét sorolnám. Ennek fényében egyszerű a döntés, nem egész 74.000 forintos ára igen meggyőző. Akik egy egész nap használható, erős telefont keresnek mindennapos felhasználásra, azoknak mindenképpen ajánlott vétel. Aki egy kicsit kevesebbet akar költeni, annak a kistesó is remek választás. Ha ennél is olcsóbbat kerestek, akkor pedig a Xiaomi Redmi 5 a befutó.

4/67 GB verzió - 51.000 Ft
6/128 GB verzió - 74.000 Ft
Xiaomi Redmi 5 - 34.300 Ft

süti beállítások módosítása